Medialle

Saa syödä! -sivustoa ylläpitää valtion kestävän kehityksen yhtiö Motiva. Tietoa tuotetaan yhteistyössä useiden elintarvikealan toimijoiden, tutkimuslaitosten, järjestöjen sekä jätealan toimijoiden kanssa, jotka myös mahdollistavat sivuston ylläpidon ja kehittämisen.

Tiedotusvälineitä ruokahävikkiin liittyvissä kysymyksissä palvelevat seuraavat tahot

Kotitaloudet ja vinkit ruokahävikin vähentämiseen:

Kuluttajaliitto
Jenni Vainioranta
jenni.vainioranta@kuluttajaliitto.fi
puh. 040 419 8962

Maa- ja kotitalousnaiset
Marita Suontausta
marita.suontausta@maajakotitalousnaiset.fi
puh. 040 526 4619

Martat
Maija Soljanlahti
maija.soljanlahti@martat.fi
puh. 050 535 4006

Motiva Oy
Elina Ovaskainen
elina.ovaskainen@motiva.fi
puh. 040 774 9390

Ruokahävikkitutkimus:

Luonnonvarakeskus
Juha-Matti Katajajuuri
juha-matti.katajajuuri@luke.fi
puh. +358 295 326 219

Inkeri Riipi
inkeri.riipi@luke.fi
puh. +358 295 326 479
 

Ruokahävikin vähentämistoimet ja tulokset:

Materiaalitehokkuuden sitoumus
Motiva Oy
Aki Finer
aki.finer@motiva.fi
puh. 044 529 9605

Kaupan ala
Päivittäistavarakauppa ry PTY
Ilkka Nieminen
ilkka.nieminen@pty.fi
puh. 050 042 2216

Image: